+48 (61) 2785830 office@bcsg.pl

System Microsoft Dynamics AX został zaprojektowany jako narzędzie kompleksowo wspierające procesy zachodzące w przedsiębiorstwach. Jednym z jego elementów jest możliwość konfiguracji i zarządzania łańcuchem dostaw. Utworzenie łańcucha dostaw odbywa się w oparciu o integrację procesów sprzedaży i zakupu z zarządzaniem produkcją, magazynem i logistyką.

Podstawowym elementem zarządzania łańcuchem dostaw jest odwzorowanie w systemie wszystkich etapów i ról pracowników biorących udział w odbiorze i wysyłce towaru oraz realizacji zamówień. Dzięki tak przygotowanej „mapie” możliwe jest wykorzystanie w odpowiednich miejscach wielu dostępnych w ramach oprogramowania rozwiązań np.:

  • Zarządzanie zapasami. Pozycje znajdujące się w magazynach można kategoryzować pod kątem: oddziału, magazynu, palety, lokalizacji, partii i numeru serii. System umożliwia bieżącą kontrolę i wycenę zapasów. Firma wykorzystująca moduł może w optymalny dla siebie sposób zaplanować przepływ zapasów minimalizując koszty i ograniczając ewentualne straty.
  • Zarządzanie magazynami.Umożliwia zarządzanie zarówno miejscem jak i przeładunkiem towarów w każdym magazynie. Dostępne rozwiązania optymalizują proces magazynowania uwzględniając np. strefy i preferowane schematy uzupełniania zapasów. Umożliwiają również bieżącą kontrolę zapasów w lokalizacji.
  • Zarządzanie zwrotami. Ułatwia zarządzanie zwrotami oraz dostarcza danych analitycznych związanych z ich obsługą np. w postaci raportu wskazującego najczęściej pojawiające się przyczyny spośród wskazanych w ramach systemu.
  • Planowanie główne.Rozwiązanie może obejmować wiele elementów jednocześnie. Może to być min. szacowanie dat dostawy, harmonogramowanie produkcji,weryfikacja dostępności produktu w magazynie lub kalkulacja zdolności produkcyjnych.
  • Pozwala na wprowadzenie prognoz sprzedaży i zakupu. Dane te mogą zostać również wykorzystane w procesie planowania głównego.

Uzupełnieniem powyższych funkcjonalności mogą być również dostępne w ramach Microsoft Dynamics AX rozwiązania takie jak interfejs przewoźnika (agregujący dane pochodzące od przewoźników i przenoszenie ich do systemu ERP) czy też przepływy wewnątrz firmowe (automatyzuje procesy handlowe wewnątrz organizacji Klienta).

W przypadku pytań dotyczących modułu zapraszamy do kontaktu!