+48 (61) 2785830 office@bcsg.pl

Zgodnie z Projektem zmiany Ustawy o vat oraz niektórych innych ustaw już we wrześniu tego roku ma zostać wprowadzony obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (Split payment) dla firm dostarczających towary i usługi podlegające mechanizmowi tzw. odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej nabywcy.

Do katalogu tego typu dostaw i usług należą m.in. roboty budowlane, dostawy płaskowników, prętów, kształtowników, elektronicznych układów scalonych, laptopów, notebooków, surowców wtórnych, odpadów, paliw oraz wszystkich innych towarów i usług wymienionych w załącznikach 11, 13 i 14 Ustawy w obecnym kształcie.

Katalog transakcji, których będzie dotyczył obowiązek stosowania Split payment zostanie prawdopodobnie rozszerzony również o dostawy części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, węgla i produktów węglowych, maszyn i urządzeń elektryczne, ich części oraz akcesoriów.

Mechanizm podzielonej płatności ma być obowiązkowy dla transakcji o wartości 15000 pln i więcej, bez względu na liczbę wynikających z transakcji płatności. Na fakturach dokumentujących transakcję będzie musiało pojawić się również oznakowanie „mechanizm podzielonej płatności”.

Stosowanie Split payment w powyższym zakresie będzie obligatoryjne dla polskich podatników, jak i dla podmiotów niemających siedziby w Polsce, ale zobowiązanych do rozliczania podatku VAT od towarów i usług z katalogu objętego obowiązkiem.

Dzisiaj śledzimy prace legislacyjne, jutro wspieramy naszych Klientów w dostosowaniu ich oprogramowania do aktualnej rzeczywistości prawnej.

Jeżeli poszukują Państwo rozwiązania systemowego do realizacji płatności podzielonych z poziomu Microsoft Dynamics AX oraz Dynamics 365 – zapraszamy do kontaktu!